Głosowanie korespondencyjne przysługuje wyborcom o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, wyborcom, którzy podlegają obowiązkowej kwarantannie oraz wyborcom, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat.

Głosowanie korespondencyjne odbywa się wyłącznie na terenie kraju, z wyłączeniem obwodów odrębnych. 

Zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego składa się do komisarza wyborczego (osobiście, telefonicznie lub e-mailem). Do wniosku – zawierającego imię, nazwisko, imię ojca, datę urodzenia oraz numer PESEL – dołącza się oświadczenie o wpisaniu do rejestru wyborców w danej gminie, adres, na który ma być wysłany pakiet wyborczy oraz, jeśli wyborca nie kończy w dniu głosowania 60 lat, kopię orzeczenia o niepełnosprawności, a także nakładkę na karty do głosowania w alfabecie Braille’a. Jeżeli zgłoszenie nie spełnia wymogów formalnych komisarz wyborczy wezwie wyborcę do uzupełnienia wniosku. 

Nie później niż 6 dni przed dniem wyborów wyborca, który zgłosił zamiar głosowania korespondencyjnego otrzyma pakiet wyborczy składający się z: 

– zaadresowanej koperty zwrotnej, 

– kart do głosowania (do Sejmu i do Senatu), 

– koperty na karty do głosowania, 

– instrukcji głosowania, 

– nakładki na karty do głosowania w alfabecie Braille`a (jeśli o nią wnioskował) 

oraz 

– oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu.

Pakiet wyborczy może być doręczony do rąk własnych wyborcy. Jeśli doręczyciel nie zastanie wyborcy w domu, zostawi zawiadomienie o terminie powtórnego doręczenia. Drugi termin doręczenia nie może być dłuższy niż jeden dzień.